טיפים‏ > ‏

מאמן בריאות

מה זה מאמן בריאות?

מאמן בריאות


האם נתקלת כבר במושג מאמן בריאות?
רבים שואלים אותי, "צפריר, מה זה בעצם מאמן בריאות ואיך זה מקדם אותנו?"
החלטתי להרים את הכפפה ולהסביר.

תופעת ההשמנה היא מחלה של השנים האחרונות בתרבות המערבית. השמנה מוגדרת בישראל כמחלה כרונית הפוגעת במערכות רבות בגוף, מקצרת את תוחלת החיים, פוגעת קשות באיכות החיים, מגבירה את הסיכון לחלות במחלות לב, סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות של דרכי הנשימה וסרטן.

הסיבות הן רבות ומגוונות ונובעות בין היתר מהגדלת כמות וסוגי המזון, ירידה באיכותו (מזון מעובד ומהיר) וירידה ברמת הפעילות הגופנית של האוכלוסייה, עקב שינוי תרבותי ותעסוקתי.
כיום גם תרבויות פחות מערביות סובלות מאותם הסימפטומים עקב חדירת תרבות הצריכה המערבית כתוצאה מהגלובליזצייה החדשה.
האבולוצייה בתהליך הטיפול בהשמנה החל עם הנחיות של הרופא לגבי מה מותר ומה אסור, לא הייתה התמחות ספציפית בנושא הדיאטיקה והידע של הרופא נבע מנסיון אישי או ממידע שליקט מהסביבה.

דיאטנים היו השלב הבא שלמעשה לקחו את התאמת התפריט צעד אחד קדימה ובנו תפריטי דיאטה.

לאחר מכן התפתחה כל תעשייה הדיאטות וגופים רבים הציעו דיאטות מסוגים שונים שנועדו לעזור לאנשים לרדת במשקל.

לפתע צצו כל מיני תכשירי קסם למינהם שהבטיחו לקהל הצמא לפתרון נוסחאת קסם שתהפוך אותם לרזים במהירות רבה ובזול. למיותר לציין את ההשלכות לאותן פתרונות, כלכליות, פיזיות והרגשה.

במקביל התפתחה הרפואה האלטננטיבית ומקצועות כמו נאטרופטייה נכנסה לתודעה הכללית.
הכל טוב ויפה אך השיטות הללו נתנו מענה לצורך הפיזי של ההרזייה אך לא נתנו מענה, או נתנו מענה קטן מאוד לכל נושא הסיבה מאחורי האכילה המופרזת.

בעת האחרונה אנו עדים למונח חדש שנקרא אכילה רגשית. למעשה הסיבה העיקרית להשמנה נובעת מאכילה שאיננה מצורך קיומי אלא מסיבות אחרות.
ואכן, רוב הפתרונות הקיימים בשוק, אינם נותנים מענה לצורך הזה אלא מטפלים בסימפטום של האכילה ולא במהות.

בנוסף, בעקבות הידע הרב הקיים בידי האנשים, הם כבר לא זקוקים למומחי תוכן למינהם שיגידו להם מה לאכול, מתי וכמה. כולנו מומחי תוכן בכל מה שקשור לאכילה.
אולם הידע התיאורטי אינו מספיק , כולנו חשנו במצב כזה או אחר שיש משהו אחר שמשתלט עלינו וגורם לנו לאכול בצורה לא מבוקרת אבל בצורה מודעת, כשאנו מוותרים לעצמנו כחלק מהפיצוי לו אנו זקוקים. הדבר אינו קשור כלל וכלל לכוח רצון, אני מכיר הרבה אנשים הכלי כוח רצון יוצא מן הכלל אך כשזה מגיע לאוכל, השליטה קשה להם עד מאוד.

ולכאן נכנס מאמן הבריאות לתמונה.
ברשותכם, אני פחות אוהב את המילה מאמן ולכן אקרא לעצמי מעכשיו, מלווה בריאות.

תפקידו של מלווה הבריאות זה לסייע לאדם אותו הוא מלווה להגיע לשינוי חשיבה בנוגע לאכילה ולאורח חיים בריא ולעזור לאדם לנתק האכילה הרגשית וזאת בעזרת שינוי חשיבה.

התהליך מתבצע בכמה שלבים:
1. שלב החשיבה – זהו השלב ההתחלתי בו אנו עדיין בודקים את השטח לגבי נתוני הפתיחה של האדם בתהליך. השלב מורכב מכמה שלבי ביניים הקשורים המכינים את האדם לשלב הבא.
2. שלב המוכנות – זהו השלב בו אנו נתמקד בהכנה לתהליך מכמה כיוונים כשהמטרה היא לקבוע חזון ויעדים אישיים ולגזור מהם  תכנית פעולה מותאמת אישית, כולל מענה לחסמים בדרך.
3. שלב הביצוע – זהו השלב שבו מייסמים בפועל את צכנית הפעולה שהכנו. זהו תהליך ארוך טווח שלוקח זמן. בתהליך יכולות להיות גם נקודות כשלים אך אני מאמין שזהו חלק חשוב והכרחי וכל נקודה כזו היא למעשה נקודת למידה לפעמים הבאות.
4. שלב השימור – זהו שלב ביניים בדרך לאני החדש. בשלב זה אנו לומדים לשנות את החשיבה שלנו לשימור.בסוף התהליך, אנו נגיע למצב בו הפיתויים כבר אינם קיימים כי הם לא מדברים אלינו יותר, לדוגמא, מי שאכל עוגות קצפת, כבר לא ירגיש דחף לאותם העוגות.

בסופו של תהליך, האדם נמצא במקום חדש ואחר לאחר שעשה שינוי חשיבתי בנוגע לאורח חיים בריא ויש ביכולתו להתמודד עם אתגרים בהצלחה.

אני מקווה שעכשיו זה יותר ברור לך

אשמח לשבת איתך על קפה עם מנת להסביר לך את התהליך אותו נעבור ביחד.
אני פנוי לשיחת טלפון – 052-4844931
צפריר שמעוני - מלווה אנשים להרזייה דרך שינוי חשיבה
Comments